Test Yayını
Tasarım & Stil

Cengiz Abazoğlu Çok Yakında Sizlerle...

Modacı, Stil Danışmanı

Abazoğlu, 1969 yılında dünyaya geldi. Ailesinin kumaş konusunda faaliyet gösteren firmasında çalışmaya başlayarak küçük yaşlarda modayla tanışmıştır. Eline geçirdiği bütün kağıtlara modeller çiziyordu. Kendini çalışma hayatına ve modaya o kadar çok kaptırdı ki, modacılık yüzünden liseden sonra eğitimine devam etmemiş ve Brüksel merkezli bir deri firmasında tasarımcı olarak çalışmaya başlamış, önce yardımcı stilistlik yapmış, ardından da 2006 yılına kadar sadece ısmarlama ya da kişiye özel diye tanımlanan “Haute Couture” tarzında kendi atölyesini İstanbul Nişantaşı’da kurmuş ve koleksiyonlarını hazırlamaya devam etmiş. 2006 senesinden itibaren hazır giyim konusunda da faaliyet göstermeye başlamıştır. 2009 yılından bu yana İstanbul’un yanı sıra yurt dışında Paris Haute Couture haftasında da koleksiyonlarını sergilemektedir.

1988 yılında ilk defilesini İstanbul “Vizon Show” bünyesinde gerçekleştirmiş ve bu koleksiyonu büyük ilgi görmü. 2009 Ocak ayından itibaren İstanbul’un yanı sıra Paris Haute Couture haftasında koleksiyonlarını sergilemektedir.

Cengiz Abazoğlu "Gelinlik Modelleri" ile de kendini kanıtlamış ve oldukça gösterişli tarzı ve kalitesi ile her zaman ön planda olan modacılardandır.

Tasarımlarım arka sokaklar için değil, primadonna’lara göre” diyen Abazoğlu, bir kara liste hazırlamış. “Fiyatın 50 katını ödeseler de onlar için elbise dikmem” dediği ünlü isimler var.

Cengiz Abazoğlu, “Bugün Ne Giysem programı”nda danışmanlık yapmaktadır. Ayrıca Kanal D ekranlarından “Bana Her Şey Yakışır” yarışma proğramını sunmaktadır.

Cengiz Abazoğlu’nun en çok giydirmek istediği kişi “Madonna”dır.

2012 Haute Couture İlkbahar-Yaz Koleksiyonu'nu, Paris Moda Haftası'nın final defilesi ile tanıttı. 30 parçalık koleksiyonunda; kristal ve yarı değerli taşların ağırlığı dikkat çekti. Ünlü modacı; şifon, krep ve dantelden oluşan kıyafetlerde zengin bir renk skalası kullandı. Abazoğlu defilesinde izdiham yaşanırken; koleksiyon moda otoritelerinden tam not aldı.

Eylül 2016 ayında başlayan ve Ezgi Avcı ile birlikte Tv8 kanalında moda yarışması "Ne Giysem Yakışır" adlı programda sunuculuk yaptı. Program Kasım 2016 ayında bitti.