Test Yayını
Tasarım & Stil

Zeynep Fadıllıoğlu Çok Yakında Sizlerle...

Zeynep Behlil Fadıllıoğlu (d. 1955, İstanbul), Türk iç mimar. İbrahim ile Semiha Şakir'in anısına yaptırılan Şakirin Camii'nin iç tasarımını yaparak dünyadaki ilk kadın cami tasarımcısı oldu.

Zeynep Behlil Fadıllıoğlu (d. 1955, İstanbul), Türk iç mimar. İbrahim ile Semiha Şakir'in anısına yaptırılan Şakirin Camii'nin iç tasarımını yaparak dünyadaki ilk kadın cami tasarımcısı oldu.

Türkiye'ye döndükten sonra bilgi işlem merkezi Evren'de sistem analisti olarak üç yıl kadar çalıştı. 1982-1997 yılları arası kocası Metin Fadıllıoğlu'nun da içinde bulunduğu restoran sektöründe restoran yönetimi ve tasarımı üzerine yoğunlaştı. Profesyonel uğraşısındaki restoran, yüzme havuzu, gece kulübü, diskotek tesislerinin iç dekorasyonlarını ve tefrişlerini gerçekleştirdi.

1995 yılında Zeynep Fadıllıoğlu Design (ZF Design) adında kurduğu bir mimarlık şirketi vardır. Mimar, ressam ve tasarımcılardan oluşan 25 kişilik bir ekiple ev, dükkân, işyerleri için tasarımlar gerçekleştirmektedir. İstanbul Bilgi Üniversitesi bünyesinde bulunan Tasarım Kültürü ve Yönetimi sertifika programında ders veriyor.

1999 ve 2000 yılında dünyanın en iyi 35 tasarımcısının yer aldığı Andrew Martin adlı kitaba girdi. BBC Radyosu'na verdiği Boğaz ve çocukluğum adlı bir ses kaydı vardır.