MasterClass Çeşitlilik, Eşitlik ve Kapsayıcılık

En iyisinden öğreniyoruz ve elimizden gelenin en iyisi olmaya kararlıyız.

Birbirimizi dinlediğimiz ve birbirimizden öğrendiğimiz, eşitlikçi ve adil bir dünyada küresel vatandaşlar olarak yaşamak istiyoruz.

İş yeri, iş gücü ve pazar yaklaşımımız, bu ideale doğru ilerleme taahhüdümüzü göstermektedir. Eğitmenlerimizin ve öğrettikleri sınıfların geniş yelpazesi, farklı ve farklı sesleri yükseltme ve yükseltme konusundaki kararlılığımızı göstermektedir.

Sistemik ırkçılığa, polis vahşetine ve toplumumuzdaki ve topluluklarımızdaki herhangi bir grup insanı hedef alan tüm önyargı veya şiddet eylemlerine karşı duruyoruz.

Çeşitlilik, eşitlik ve kapsayıcılık değerlerine inanıyoruz. Ancak sadece bu inançlara sahip olmanın yeterli olmadığını da biliyoruz. Bu nedenle, bu altı adımda görünür ve kasıtlı bir eylemde bulunmayı taahhüt ettik.

Ekibimiz, eyleme yönelik ilk taahhütlerimizi geliştirmek için bir araya geldi:

1 Platformumuzu değişim için kullanacağız

MasterClass, öğrenmenin herkes için olduğu inancı üzerine kurulmuştur. Sosyal adalet konularında eğitim veren, aktivizme ilham veren ve sistemik ırkçılığa karşı çıkan içerik oluşturmaya 2 milyon dolarlık bir fon ayırdık.

Üç bölümlük serimiz Kara Tarih, Kara Özgürlük ve Kara Aşk'ın lansmanı, bu taahhüdün yerine getirilmesine başlıyor. MasterClass, bu programlamayı 2022'de halka ücretsiz olarak sunacak.

2 Çeşitli eğitmen seslerini güçlendireceğiz

Temsil önemlidir.

Eğitmen kadromuz - konu kategorilerimizin her birinde - sürekli olarak toplumumuzun çeşitliliğini aşacaktır. Amacımız, platforma getireceğimiz sonraki 200 eğitmen aracılığıyla bu temsili elde etmektir.

Her bakış açısı herkes tarafından paylaşılmayacaktır. Ancak her ders bir öğrenme fırsatı olacaktır. Kararınızı buna göre izlemenizi öneririz.

3 Yaşamak istediğimiz kapsayıcı dünyayı inşa etmeye yardımcı olacağız

Bulunduğumuz ülkelerin çeşitliliği ile tutarlı bir iş yeri inşa etmek için ek stratejiler geliştirecek ve bunlara yatırım yapacağız.

4 Çeşitliliği, eşitliği ve kapsayıcılığı destekleyen nedenlere desteğimizi ekleyeceğiz.

Daha adil bir toplumu ilerleten bireylere ve kuruluşlara bağışlar ve çalışan tarafından yönlendirilen bağış eşleştirmeleri için yılda 500.000 ABD Dolarına kadar taahhütte bulunduk.

5 Çeşitliliği, eşitliği ve kapsayıcılığı daha da besleyen bir şirket kültürü yaratacağız.

Çalışan DEI grubumuzu ve bu alandaki daha kapsamlı çabalarımızı destekleyerek çeşitlilik, eşitlik ve kapsayıcılık konularına odaklanmak için özel kaynaklar tutacağız.

6 Ekibimizdeki herkesin sesinin duyulmasını sağlayacağız

Ekibimize eyalet ve federal seçimler için tam gün izin vererek, oylarını kullanmak için zamanları olmasını sağlamaya ve diğerlerinin de aynısını yapmasına yardımcı olmaya kararlıyız.

Bu bir yolculuk ve biz onun sonuna çok uzağız. İlerlememizi her üç ayda bir ölçmeye ve gözden geçirmeye ve finansmanımızı yıllık olarak gözden geçirmeye devam edeceğiz. Büyümeye devam ettikçe, sorumluluklarımızı artıracağız ve değişimi yönlendirmek için sürekli olarak kendimize meydan okuyacağız.